Formula 1 - Sebastian Vettel a câştigat la Nurburgring

Fotocredit:

redbullcontentpool.com
Sebastian Vettel - castigator Nurburgring 2013

Sebastian Vettel a câştigat pe teren propriu, la Nurburgring, germanul devansându-i pe cei doi piloţi ai echipei Lotus, Kimi Raikkonen şi Romain Grosjean.

Pe patru a venit Fernando Alonso, iar pe cinci s-a clasat deţinătorul pole-positionului, Lewis Hamilton.

Clasamentul final s-a hotărât în principal în urma strategiilor de intrare la boxe şi pentru alegerea pneurilor, dar cursa a fost marcată şi de unele incidente, cel mai grav fiind accidentarea unui cameraman pe linia boxelor, acesta fiind lovit de o roată sărită de la maşina ui Mark Webber. Cameramanul a fost transportat cu elicopterul la spital, starea lui nefiind atât de gravă.

De asemenea, un incendiu la maşina echipei Marussia pilotată de Julles Bianchi a necesitat intervenţia maşinii de safety-car.

În urma victoriei de astăzi Sebastian Vettel se detaşează la 34 de puncte în clasamentul general faţă de Fernando Alonso (123 de puncte), pe locul trei aflându-se Kimi Raikkonen (116 puncte).