MotoGP - Jorge Lorenzo s-a impus la Barcelona, în MP al Cataluniei

Fotocredit:

motogp.com
Jorge Lorenzo - câştigator Catalunya 2013

Spaniolul Jorge Lorenzo a câştigat Marele Premiu al Cataluniei, desfăşurat pe circuitul de la Montmelo, de lângă Barcelona. Campionul mondial en-titre a fost urmat pe podium de conaţionalii Dani Pedrosa şi Marc Marquez, ambii rideri ai echipei de uzină Honda.

Cursa s-a decis practic în primul viraj, atunci când Lorenzo, plecat de pe locul trei, a devenit lider, restul tururilor neaducând nicio schimbare în ordinea primilor trei. Trebuie să notăm aici abandonul englezului Cal Crutchlow, care a căzut când se afla pe locul patru. Un alt nume important care a făcut cunoştinţă cu asfaltul a fost americanul Niki Hayden.

Pe locul patru la final a sosit Valentino Rossi, urmat de germanul Stefan Bradl şi de Bradley Smith. Italianul Andrea Dovizioso de la Ducati a sosit pe locul şapte.

În urma victoriei de astăzi Jorge Lorenzo a redus distanţa în clasamentul general faţă de Pedrosa la doar 7 puncte, primul clasat acumulând 123. Pe locul trei se află Marquez, cu 93 de puncte. Cal Crutchlow şi Valentino Rossi sunt pe 5, respectiv 6.

La Moto2 s-a impus spaniolul Pol Espargaro, în timp ce la Moto3 victoria i-a aparţinut tot unui spaniol - Luis Salom.