Știri

MotoGP - Lorenzo a câştigat cursa de debut a sezonului

Fotocredit:

motogp.com

Spaniolul Jorge Lorenzo a confirmat statutul de mare favorit al cursei din Qatar, câştigând într-o manieră autoritară cursa de debut a sezonului 2013 din MotoGP - campionul mondial en-titre plecând dealtfel din pole-position astăzi.

Pe locul doi a venit "Il dottore" Valentino Rossi, italianul făcând o cursă de revenire, după ce plecase abia de pe poziţia a şaptea a grilei de start. Podiumul a fost completat de Marc Marquez, al doilea rider al echipei oficiale Honda. Colegul acestuia de echipă, Dani Pedrosa a sosit abia al patrulea. Britanicul Cal Crutchlow a încheiat cursa de la Losail pe locul cinci.

La clasa Moto2 câştigător a fost spaniolul Pol Espargaro (Tuenti HP 40), pe locurile 2 şi 3 situându-se Scott Redding (Marc VDS Racing Team) respectiv Takaaki Nakagami (Italtrans Racing Team). La Moto3 s-a impus tot un spaniol - Luis Salom, acesta fiind urmat pe podium de Maverick Vinales şi Alex Rins.