MotoGP - Dani Pedrosa s-a impus la Le Mans

Fotocredit:

motogp.com
Dani Pedrosa - castigator la Le Mans 2013

Spaniolul Dani Pedrosa a câştigat cursa desfăşurată pe circuitul de la Le Mans, plecând abia de pe locul şase al grilei de start. Ploaia ce şi-a făcut apariţia pe circuit încă dinaintea startului a făcut ca toţi riderii să plece cu anvelope de ploaie.

Pedrosa a făcut o cursă impecabilă, depăşindu-i pe rând pe toţi cei din faţa sa, cel care i-a pus cele mai multe probleme fiind italianul Andreea Divizioso, de la Ducati, care, din păcate pentru fani, s-a clasat la final abia pe locul patru. Podiumul cursei a fost completat de un extraordinat Cal Crutchlow (Yamaha) şi de colegul lui Pedrosa de la Honda, Marc Marques.

Dezamăgirile cursei s-au numit Jorge Lorenzo (locul 7 la final) şi Valentino Rossi, care după o căzătură abia areuşit să ajungă la finalul cursei pe un modest loc 12.

După victoria de astăzi Dani Pedrosa a devenit liderul clasamentului general, cu 83 de puncte, fiind urmat de Marc marques (77 de puncte) şi Jorge Lorenzo (66 de puncte).

La clasa Moto2 s-a impus Scott Reding, iar la Moto3 spaniolul Maverick Vinales, ambii piloţi fiind şi liderii clasamentelor generale la clasele respective.