MotoGP - Dani Pedrosa a câştigat cursa de la Jerez

Fotocredit:

Repsol Honda Team
Dani Pedrosa - Jerez 2013

Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, desfăşurat la Jerez, a fost câştigat de Dani Pedrosa (Honda), care i-a devansat pe conaţionalii Marc Marques (Honda) şi Jorge Lorenzo (Yamaha). Al patrulea s-a clasat Valentino Rossi (Yamaha).

Dani Pedrosa a câştigat lejer această a treia etapă a Campionatului Mondial, atracţia cursei constituind-o duelul dintre debutantul Marques şi campionul mondial en-titre Jorge Lorenzo. Marc Marques a reuşit în ultimul viraj al ultimului tur să-l depăşească pe mult mai experimentatul Lorenzo, reuşind astfel să sosească al doilea şi să preia şefia clasamentului general de la MotoGP, cu 61 de puncte.

Dani Pedrosa este pe doi, cu 58 de puncte, iar pe trei îl regăsim pe Jorge Lorenzo, cu 57 de puncte.

În aceeaşi etapă, la clasa Moto2 s-a impus spaniolul Esteve Rabat, în timp ce la Moto3 câştigător a fost tot un rider din Spania - Maverick Vinales.