Știri

Formula 1 - Max Verstappen s-a impus în Spania, devenind cel mai tânăr pilot câștigător în Marele Circ

Fotocredit:

Getty Images / Red Bull Content Pool
Max Verstappen - castigator Spania 2016
Cursa de la Barcelona a oferit mai mult spectacol decât ne-am fi așteptat, asta după ce piloții echipei Mercedes, Lewis Hamilton și Nico Rosberg, s-au acroșat la câteva viraje după start, abandonând. Câștigătorul a fost Max Verstappen, olandezul devenind cel mai tânăr pilot din istorie ce reușește să se impună într-o cursă de Formula 1, la cei 18 ani și 228 de zile. Max debutase chiar în acest weekend pentru Red Bull, echipă ce l-a impus ca pilot titular în locul rusului Daniil Kvyat.

Verstappen a ținut piept cu succes asalturilor de final venite din partea lui Kimi Raikkonen, finlandezul trebuind să se mulțumească la final cu locul secund. Podiumul cursei din Spania a fost completat de Sebastian Vettel, germanul duelându-se la fel de spectaculos cu Daniel Ricciardo (Red Bull). Ricciardo a făcut o pană de cauciuc chiar cu două tururi înainte de final, însă avansul față de urmăritori i-a permis să-și păstreze poziția a patra, după intrarea la boxe.

Abandonul ambilor piloți Mercedes a permis altor echipe să marcheze puncte prețioase în clasament, topul zece la finalul cursei iberice fiind completat, în ordine, de Valtteri Bottas (Williams), Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso), Sergio Perez (Force India), Felipe Massa (WIlliams), Jenson Button (McLaren) și Daniil Kvyat (Toro Rosso).

Clasamentul general al piloților îl are în frunte tot pe Nico Rosberg cu 100 de puncte, pe locul doi urcând Kimi Raikkonen, cu 61 de puncte. Hamilton apicat pe trei, cu 57 de puncte strânse în cele cinci curse disputate până acum în 2016.

Clasamentul final al cursei desfășurate pe circuitul de lângă Barcelona a fost următorul:

1 VPN Red Bull 1:41:40.017
2 RAI Ferrari 1:41:40.633
3 VET Ferrari 1:41:45.598
4 RIC Red Bull 1:42:23.967
5 BOT Williams 1:42:25.288
6 SAI Toro Rosso 1:42:41.412
7 PER Force India 1:42:59.555
8 MAS Williams 1:43:00.724