WRC - Kris Meeke s-a impus în Raliul Argentinei

Fotocredit:

wrc.com
Kris Meeke - castigator Argentina 2015
Citroen a reuşit în acest weekend o dublă excepţională în Raliul Argentinei, britanicul Kris Meeke obţinând astfel prima sa victorie din WRC, la volanul unui DS 3 WRC. Coechipierul acestuia, Mads Ostberg, a sosit la final al doilea, podiumul fiind completat de Elfyn Evans, de la Ford M-Sport.

Marii favoriţi, piloţii echipei de uzină Volkswagen, s-au confruntat cu nenumărate probleme tehnice, nereuşind să se claseze în primele zece poziţii aducătoare de puncte. Campionul mondial en-titre, francezul Sebastien Ogier a fost nevoit să abandoneze încă de pe speciala a doua, cu probleme la motor. Singura consolare a acestuia a fost faptul că a reuşit să câştige în ziua finală speciala Power Stage, ce i-a adus trei puncte în clasamentul general.

Simone Tempestini, pilotul echipei Napoca Rally Academy a reuşit să câştige raliul la clasa maşinilor de producţie, fiind însă ulterior penalizat după ce maşina acestuia, un Subaru Impreza, a fost declarată neconformă cu regulamentele din cauza unui ventilator al radiatorului care avea 9 pale în loc de 11. După penalizare Simone a fost retrogradat pe locul doi.

În clasamentul general din WRC continuă să conducă detaşat Sebastien Ogier, cu 84 de puncte, fiind urmat de Mads Ostberg (Citroen DS3 WRC) cu 51 de puncte şi Andreas Mikkelsen (VW Polo R WRC) cu 47 de puncte.