Nasser Al-Attiyah (MINI) a câştigat Raliul Dakar 2015

Fotocredit:

MINI, dakar.com
Nasser Al-Attiyah - castigator Dakar 2015
MINI a câştigat pentru a patra oară consecutiv celebrul Raliu Dakar, ediţia din 2015 fiind adjudecată de echipajul Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel. Aceştia au câştigat cinci din cele 13 etape ale raliului de anul acesta.

Raliul Dakar 2015 a însumat peste 9.000 de km de parcurs pe speciale din Argentina, Chile şi Bolivia. Startul si sosirea au fost găzduite de capitala argentiniană Buenos Aires.

Nasser Al-Attiyah a mai câştigat Raliul Dakar în 2011, devenind astfel cel de-al şaptelea pilot din istorie ce se poate lăuda cu mai mult de o victorie la general în Dakar Rally.

Podiumul la clasa auto a fost completat de sud-africanul Giniel de Villiers (Toyota) şi polonezul Krzysztof Holowczyc (MINI). MINI a dominat categoric competiţia de anul acesta, plasând patru echipaje în primele cinci, în clasamentul general.

La clasa moto s-a impus spaniolul Marc Coma (KTM), acesta câştigând pentrua  cincea oară în carieră Raliul Dakar. Acesta a fost urmat în clasamentul general de portughezul Paulo Gonclaves (Honda), respectiv de australianul Toby Price (KTM).

Românul Many Gyenes a reuşit o performanţă deosebită, câştigând Clasa Maraton şi clasându-se la general pe locul 21.

Clasa quad-urilor a fost adjudecată de polonezul Rafal Sonik (Yamaha), în timp ce secţinea dedicată camioanelor a fost câştigată de echipajul KAMAZ, condus de rusul Airat Mardeev.