Știri

Formula 1 - Hamilton a câștigat cursa de la Singapore, luând o opțiune serioasă pentru un nou titlu mondial

Fotocredit:

Mercedes-Benz
Lewis HAmilton - castigator cursa Singapore 2017
Lewis Hamilton și-a dovedit încă o dată abilitățile de mare campion, reușind să câștige cursa din Singapore fără să facă spectacol însă știind să profite la maximum de "inteligența" piloților Ferrari care au abandonat imediat după primul viraj. În carambolul produs imediat după start au mai fost implicați Max Verstappen și indirect Fernando Alonso - ambii fiind nevoiți să abandoneze.

Retragerea din competiție a celor amintiți mai sus a făcut ca la final podiumul să-i vadă plasați pe locurile doi și trei pe Daniel Ricciardo și Valtteri Bottas, într-o cursă încheiată în limita de timp de două ore cauzată de nenumărate intrări pe circuit ale mașinii de sigranță. Marele Premiu de Formula 1 din Singapore a fost, de altfel, și cursa cu cele mai multe abandonuri înregistrate în acest sezon din F1, doar 12 monoposturi reușind să treacă nevătămate linia de sosire.

Topul 12 în cursa asiatică a fost completat, în ordine, de Carlos Sainz Jr., Sergio Perez, Jolion Palmer, Stoffel Vandoorne, Lance Strole, Romain Grosjean, Esteban Ocon, Felipe Massa și Pascal Wehrlein.

După cursa de astăzi Lewis Hamilton s-a detașat la 28 de puncte în fruntea clsamentului general, englezul aflându-se la cea de-a patra victorie consecutivă în calendarul sezonului 2017 din Formula 1.