Formula 1 - Nico Rosberg a câștigat în Rusia, adunând maximul de puncte în 2016

Fotocredit:

Mercedes-Benz
Nico Rosberg - castigator Rusia 2016
Nico Rosberg a câștigat lejer cursa desfășurată pe circuitul de la Sochi, germanul reușind astfel să se impună în toate cele patru curse desfășurate până acum în 2016. Locul al doilea pe podium a fost ocupat de Lewis Hamilton, englezul realizând o excelentă cursă de recuperare, după ce a plecat pe grilă de pe locul 10, în timp ce pe cea de-a treia treaptă a podiumului s-a clasat Kimi Raikkonen (Ferrari). Startul cursei a adus abandonul germanului Sebastian Vettel, pilotul echipei Ferrari fiind lovit de două ori din spate de către rusul Daniil Kvyat, de la Red Bull, acesta din urmă fiind penalizat ulterior cu 10 secunde oprire la boxe.

De remarcat ar fi clasarea ambilor piloți McLaren în puncte, Fernando Alonso terminând pe locul șase, iar Jenson Button pe 10. Piloții Williams s-au clasat pe locurile patru și cinci (Bottas, respectiv Massa), în timp ce Kevin Magnussen a adus puncte echipei Renault prin clasarea sa pe locul șapte. Romain Grosjean a punctat din nou pentru Haas Ferrari (locul 8), iar mexicanul Sergio Perez s-a clasat la final pe locul nouă.

Nico Rosberg a adunat așadar maximul de puncte în actualul sezon, ocupând primul loc în clasamentul general (100 de puncte). Lewis Hamilton se clasează pe locul doi, cu 57 de puncte, iar Kimi Raikkonen pe trei, cu 43 de puncte adunate în 2016.

Iată și clasamentul final al Marelui Premiu de Formula 1 al Rusiei, ediția 2016:

1 ROS Mercedes 1:32:41.997
2 HAM Mercedes 1:33:07.019
3 RAI Ferrari 1:33:13.995
4 BOT Williams 1:33:32.214
5 MAS Williams 1:33:56.424