Formula 1 - Lewis Hamilton s-a impus în cursa de la Barcelona

Fotocredit:

Mercedes-Benz
Lewsin Hamilton - castigator Spania 2017
Lewis Hamilton a reușit să se impună pe circuitul de la Barcelona, într-o cursă în care chiar dacă plecase din pole position a pierdut prima poziție după primul viraj în favoarea lui Sebastian Vettel. Cheia succesul a fost reprezentată de strategia intrarii la boxe și de alegerea pneurilor, englezul devansându-i astfel la final pe podium pe Vettel și Daniel Ricciardo.

Ediția de anul acesta a Marelui Premiu de Formula 1 al Spaniei a fost marcată și de câteva abandonuri de marcă, Kimi Raikkonen și Max Verstappen abandonând încă din primul tur după un acroșaj, iar Valtteri Bottas fiind nevoit să tragă pe dreapta după ce motorul monopostului său s-a recunoscut învins de probleme tehnice.

Cu cele trei nume mari în afara punctelor, topul zece în cursă a fost completat de Sergio Perez, Esteban Ocon, Nico Hulkenberg, Carlos Sainz Jr, Pascal Wehrlein, Daniil Kvyat și Romain Grosjean.

După cele cinci curse dinsputate în sezonul 2017, clasamentul general al piloților îl vede pentru moment în frunte pe Sebastian Vettel (104 p), urmat de Lewis Hamilton (98 p) și Valtteri Bottas (63 p).