Știri

Formula 1 - Lewis Hamilton câștigă în Mexic și se apropie de Rosberg în clasamentul general

Fotocredit:

Mercedes-Benz
Lewis Hamilton - castigator Mexic 2016
Lewis Hamilton a câștigat fără probleme cursa din Mexic, reușind să micșoreze cu încă șapte puncte distanța ce-l separă de Nico Rosberg în clasamentul general al piloților. Germanul a sosit pe locul doi și va avea un avantaj de 19 puncte înaintea ultimelor două curse rămase de disputat în 2016.

Chiar dacă desfășurarea cursei nu a adus nimic spectaculos în mare parte din timp, bătălia de la final pentru ultimul loc de pe podium a fost una cu totul inedită. Trecut al treilea linia de sosire, olandezul Max Verstappen a fost penalizat ulterior cu cinci secunde pentru faptul că a depășit tăind o șicană. Fapt pentru care Sebastian Vettel s-a bucurat pe podium alături de piloții echipei Mercedes. După festivitățile de premiere oficialii cursei au re-analizat desfășurarea evenimentelor și l-au pedepsit și pe Vettel cu 10 seunde pentru pilotaj periculos, lucru ce-l plasează oficial pe Daniel Ricciardo pe ultima treaptă a podiumului în cursa mexicană.

Topul zece a afost completat, în ordine, de Kimi Raikkonen, Nico Hulkenberg, Valtteri Bottas, Felipe Massa și Sergio Perez.

Iată clasamentul final al Marelui Premiu de Formula 1 al Mexicului, ediția 2016:

1 HAM Mercedes 1:40:31.402
2 ROS Mercedes 1:40:39.756
3 VET Ferrari 1:40:48.715 (locul 5 la final, penalizare 10 secunde)
4 RIC Red Bull 1:40:52.260 (locul 3 la final)
5 VPN Red Bull 1:40:52.725 (locul 4 la final, penalizare 5 secunde)
6 RAI Ferrari 1:41:20.778
7 HUL Force India 1:41:30.293
8 BOT Williams 1:41:37.014